Profil spoločnosti Hankook

Kórejský výrobca pneumatík Hankook je typickým príkladom ázijskej firmy, ktorej hlavné vlastnosti sú húževnatosť a cieľavedomosť, pomocou ktorých ide za svojím cieľom.

Od svojho založenia v roku 1941 sa Hankook Tire & Technology rozrástla na globálneho lídra. Odmenou za svoju prácu bol v roku 2021 postup na 6. stupienok v globálnom rebríčku výrobcov pneumatík.

V roku 1941 bola založená spoločnosť Chosun Daiya Industrial, ktorá sa neskôr v roku 1953 premenovala na Diaya Korea Co., Ltd.. V roku 1974 prichádza na kórejský trh s prvou radiálnou pneumatikou a export firmy presiahol 10 mil. dolárov.

V rokoch 1979 až 2001 sa Hankook etabluje na Čínskom, Americkom aj Európskom trhu. Postupne zakladá distribučné a technické centrá. Prvá testovacia dráha pneumatikárskeho priemyslu v Kórei bola postavená práve spoločnosťou Hankook v roku 1985.

Roky 2002 až 2015 sú obzvlášť náročné – otvára sa továreň na pneumatiky v Maďarsku (2008) a Hankook dodáva pneumatiky do prvovýroby európskych automobiliek ako je Audi, BMW, Mercedes-Benz, Porsche.

2014 – Hankook spúšťa výrobu svojej budget značky Laufenn, ktorá sa v pomerne krátkom čase stane významným konkurentom iným ázijským budgetovým značkám.

V roku 2016 predstavil Hankook svoj nový Technodom – vynovené centrum výskumu a vývoja. Technodom je vlastne centrálou pre všetky technologické centrá po celom svete, v ktorom sa zhromažďujú všetky dáta, pomocou ktorých môžu v Hankook vyrábať čoraz kvalitnejšie pneumatiky.

 

Okrem toho priniesol v roku 2019 urobil Hankook obrovské rozhodnutie v oblasti sponzorstva športu, keď sa zmluvne zaviazal s „Bielym baletom“ teda Realom Madrid. Svoje marketingové partnerstvo s klubom je predlžené až do konca sezóny 22/23.

Rok 2019 a názov spoločnosti sa mení na  Hankook Tire & Technology Co., Ltd.

Hankook sa snaží presadzovať v motošporte a v roku 2020 podpisuje zmluvu s Formulou E, na základe ktorej sa v sezóne 2022/23 stane výhradným dodávateľom pneumatík pre Formulu E.

V roku 2021 oslávil Hankook svoje 80. výročie založenia a časopis AutoBild ho vyhlásil za „Výrobcu roka v oblasti pneumatík“.

Hankook Tire & Technology vyrába 120 miliónov vysokokvalitných pneumatík ročne v 8 vlastných továrňach a dodáva ich do 160 krajín po celom svete. Okrem toho v jeho obchodných zariadeniach po celom svete pracuje viac ako 20 000 zamestnancov.

 

Hankook letné pneumatiky a zimné pneumatiky

V pneuservise nájdete od spoločnosti Hankook pneumatiky s rôznymi názvami dezénov. Najnovším dezénom je pneumatika s označením iON , ktorá sa vyrába výhradne pre elektromobily).

Pre klasické vozidlá sú určené dezény Ventus (prémiové pneumatiky), Dynapro (pneumatiky pre SUV), Kinergy (komfortné pneumatiky), Vantra (pneumatiky dodávkových vozidiel), Winter i*cept (zimné pneumatiky) a Smart (pneumatiky pre nákladné autá a autobusy).

Laufenn letné pneumatiky a zimné pneumatiky

Značka Laufenn, je určená re nenáročných vodičov, ktorý preferujú ekonomickú jazdu. Názov vychádza z nemeckého slova „Laufenn“, ktoré označuje „behať“, a spĺňa potreby majiteľov vozidiel, ktorí uprednostňujú jednoduchý, ale sofistikovaný životný štýl. Pod Laufenn patria dezény s názvom Z FIT, S FIT ( skupina vysokovýkonných a športových pneumatík ), G Fit ( skupina pneumatík pre bežných vodičov ), X Fit ( pneumatiky LT&SUV ) a I Fit ( zimné pneumatiky ).

Laufen nepovažujeme za lacné pneumatiky , ale za dobré lacné pneumatiky.

Dnes už môžeme Hankook zaradiť do šestice najlepších svetových výrobcov pneumatík. Investície do novej technologickej centrály a motošportu priniesli očakávaný výsledok a Hankook už nie je len ďalší ázijský výrobca pneumatík. Už je to „HANKOOK“!

Stránka výrobcu v českom jazyku: https://www.hankooktire.com/cz/

Stránka výrobcu: https://www.hankooktire.com/global/en/home.html