Yokohama – profil spoločnosti

Pri vyslovení názvu Yokohama v spojení s pneumatikami, si väčšina vodičov predstaví rýchle dráhy a pretekárske autá v spojení s japonskou kvalitou. Yokohama je druhou najstaršou japonskou značkou pneumatík. Názov spoločnosti vychádza z názvu mesta, v ktorom bol postavený prvý výrobný závod na produkty z gumy. Know-how na výrobu pneumatík získala Yokohama od amerického výrobcu pneumatík BF Goodrich, s ktorým v roku 1917 podpísala sppoluprácu a v roku 1920 otvorila prvý výrobný závod Hiranuma.

Odvtedy prešlo veľa dlhých rokov a dnes je Yokohama svetovo uznávaná značka pneumatík, ktorá podporuje rôzne športové aktivity a motošport na celom svete.

Prvá pneumatika Yokohama BF Goodrich

Prvá pneumatika bola v závode Hiranuma vyrobená v roku 1920 a rok neskôr sa začalo s vývojom prvej japonskej kordovej pneumatiky s názvom Hama Town Cord. V roku 1923 bol závod Hiranuma úplne zničený veľkým zemetrasením Kanto.

Začalo sa s výstavbou nového závodu a v roku 1929 bol otvorený výrobný závod v Yokohame a v roku 1930 opustila fabriku prvá pneumatika.

1937 – Mení sa obchodný názov z Goodrich na Yokohama a prichádza prvá unikátna pneumatika s drážkami v tvare písmena „Y“, ktorá predstavovala veľký skok v odolnosti pneumatiky.

V roku 1938 už Yokohama vyrába pneumatiky používané na Grosser Mercedes používanom ako cisárske vozidlo cisára Hirohita. Prichádza obdobie expanzie a v rokoch 1941 až 1952 otvára Yokohama niekoľko závodov –  Yifeng Rubber Munition Factory Co., Ltd.( Tianjin, Čína ), závod na výrobu gumy v Singapure, závod Mie v prefektúre Mie, pokračuje rozširovanie závodu v Yokohame, závod Mishima v prefektúre Shizuoka

Pneumatiky aj na lietadlá

II. svetová vojna ovplyvnila aj produkciu Yokohamy a okrem pneumatík pre autá sa začali špecializovať aj na pneumatiky pre lietadlá. V roku 1941 -začali vyrábať pneumatiky pre japonské bojové lietadlá Zero.

Po skončení vojny prichádza v roku 1954 pneumatika s názvom Y-29, prvá japonská pneumatika do snehu. A hneď o rok neskôr už sú v predaji aj HAMA SAFETY a HAMA LINER, prvé japonské bezdušové pneumatíky.

1963 – Názov japonskej spoločnosti sa zmenil tak, aby zodpovedal anglickému názvu The Yokohama Rubber Co., Ltd.

1967 – Spustený predaj G.T. Special Steel, radiálna pneumatika pre osobné automobily (vľavo) a bol spustený predaj vysokotlakových hadíc radu Surge (pravá fotografia).

V roku 1973 podpisuje Yokohama licenčná zmluva na výrobnú technológiu s juhokórejskou spoločnosťou Hankook Tire Mfg. Co., Ltd..

Naďalej vyvíja svoje technológie a v roku 1975 začína s predajomj G.T. SPECIAL SEALEX, pneumatikou pre osobné automobily s funkciou automatického utesnenia defektu (foto). A V tom istom roku spustil predaj prvých japonských radiálnych oceľových pneumatík pre nákladné autá a autobusy s kostrou z aramidových vlákien.

Športové pneumatiky majú úspech

Yokohama rozumie, že musí investovať aj do reklamy a začína podporovať motošport. V roku 1976 rally autá vybavené G.T. SPECIAL pneumatikami vyhrali Safari Rally Championship a Southern Cross Rally. Na Southern Cross zaznamenala Yokohama víťazstvo päť rokov za sebou (1972-76) na vozidle s G.T. SPECIAL pneuamtikami (na fotografii je jazdec Southern Cross Rally Andrew Corwann).

Po prvýkrát v roku 1978 predstavili novú radu ADVAN HF a začali s predajom pneumatík pre osobné automobily.

V roku 1981 spoločnosť BF Goodrich Company predala svoj väčšinový podiel v spoločnosti Yokohama Rubber Co., Ltd. japonským spoločnostiam. Yokohama sa stala japonskou spoločnosťou.

Začína sa s výrobou rôznych tried a typov pneumatík – ASPEC AX-323 pre osobné automobily a GRAND PRIX GX-501 pre osobné automobily. Pretekárske auto ADVAN March (foto) vyhralo druhé preteky All Japan F2 Championship ( je to prvé víťazstvo auta ).

Y ako Yokohama

Yokohama začína v roku 1983 používať v názve a logu „Y“  – Performance Y. Stáva sa tiež výhradným dodávateľom pneumatík pre 1. Veľkú cenu Macaa F3 a spúšťa predaj golfového vybavenia PRGR (ProGear). Fotografia ukazuje karbónový palicu PRGR.

Prvá testovacia dráha bola hotová v roku 1986 pod názvom D-PARC v prefektúre Ibaraki.

V roku 1989 získava Yokohama pre svoju výkonnú športovú pneumatiku A008P technickú certifikáciu od Porsche.

Yokohama sa púšťa do výroby zimných pneumatík s hrotmi a v roku 1990 už predáva pneumatiky s hrotmi pod názvom SY101 – pre nákladné autá a autobusy.

A pokračuje ďalej. V roku 1993 spúšťa predaj pneumatík GUARDEX K2, zimných pneumatík s hrotmi pre osobné autá.

Narodil sa Geolandar

Ale v čom je Yokohama známa aj dnes sú pneumatiky pre SUV. Začalo sa to v roku 1996, kedy Yokohama spustila predaj novej rady pneumatík pre SUV a 4×4 pod názvom Geolandar a prichádza prvá pneumatika s názvom GEOLANDAR A/T zatiaľ pre tzv. rekreačné vozidlá.

V roku 1998 bol spustený predaj GEOLANDAR I/T pre SUV.

Rok 2001  a Yokohama vstupuje do aliancia s nemeckým Continental AG (foto zo spoločnej tlačovej konferencie v roku 2002). Bola založená spoločnosť Hangzhou Yokohama Tire Co., Ltd. ako spoločnosť na výrobu a predaj pneumatík v Číne.

V roku 2002 uvádza na trh ice GUARD iG10, pneumatiku s hrotmi pre osobné automobily.

Yokohama vyvinula systém na sledovanie tlaku v pneumatikách pod názvom AIR v roku 2004.

Yokohama expanduje do sveta

V rokoch 2002 až 2009 dochádza k ďalšej expanzii Yokohamy a otvárajú sa viaceré závody a predajné kanály po celom svete  – závod Shinshiro-minami v prefektúre Aichi, založená NV Yokohama Belgium S.A. na predaj pneumatík, založená spoločnosť Yokohama Tire Manufacturing (Thailand) Co., Ltd., na výrobu a predaj pneumatík, založená Yokohama Hamatite (Hangzhou) Co., Ltd., na výrobu a distribúciu automobilových tmelov v Číne, Yokohama Hoses & Coupling (Hangzhou) Co., Ltd na montáž vysokotlakových hadíc v Číne, spoločnosť Yokohama Tire Korea Co., Ltd., na predaj pneumatík, Yokohama Russia L.L.C. zaoberajúca sa predajom pneumatík, Yokohama Europe GmbH ako spoločnosť na predaj pneumatík v Nemecku, Yokohama Rubber (China) Co., Ltd., aby dohliadala na obchodné operácie skupiny v Číne.

V roku 2005 sa stala značka ADVAN globálnou vlajkovou loďou značky a spustil celosvetový predaj ADVAN Sport V103, ktorý bol vybraný ako originálna výbava pre Porsche 911 Carrera 4.

Yokohama sa v roku 2006 stáva oficiálnym dodávateľom pneumatík pre FIA ​​World Touring Car Championship (WTCC).

V roku 2009 bolo zriadené testovacie centrum pneumatík v Ázii v Thajsku. Rok na to sa zahájil predaj pneumatík BluEarth AE-01, prvej série z rady BluEarth palivovo úsporných pneumatík pre osobné automobily.

2010 – Začalo sa s označovaním pneumatík štítkami označujúce valivý odpor pneumatík a ďalšie ukazovatele výkonu v súlade s japonským zavedením nového systému označovania palivovo úsporných pneumatík.

2015 – Podpísaná dohoda o partnerstve s futbalovým klubom Chelsea z anglickej Premier League. Yokohama v tom istom roku získava holandského výrobcu pneumatík OHT Alliance Tire Group B.V. (ATG).

100 rokov

2017 – Yokohama oslavuje svoje 100. výročie !

O rok neskôr v roku 2018 oslavuje aj značka ADVAN – svoje 40. výročie.

Yokohama rozširuje svoju radu pneumatík BluEarth a v roku 2019 spúšťa predaj veľkej cestovnej pneumatiky BluEarth-GT AE51. O rok neskôr , v roku 2020 zase predaj BluEarth-4S AW21, celoročnej pneumatiky pre osobné automobily.

Aby to nebolo málo , tiež v roku 2020 bola pneumatika 903W (ultraširoká pneumatika s hrotmi pre nákladné vozidlá ) zaradená do japonského rebríčka Good Design Best 100.

 

Stránka výrobcu v slovenskom jazyku: https://www.yokohamatyre.sk/

Stránka výrobcu: https://www.yokohama.eu/