Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
kedy prezut na letné pneumatiky

Prečo je potrebné prezutie pneumatík? 

Počas jarného oteplenia sa u každého skúseného vodiča rozsvieti kontrolka, že sa blíži čas prezutia pneumatík. Vieme, kedy je potrebné prezuť zimné pneumatiky, ale často túto povinnosť odkladáme. Niektorí sa ospravedlňujú tým, že ide o „marketingový ťah výrobcov pneumatík“. Avšak tí, ktorí zanedbajú prezutie pneumatík, môžu ohroziť svoju bezpečnosť a bezpečnosť ostatných. V našom blogu vám predstavíme, prečo je potrebné prezutie pneumatík a na čo si dávať pozor, ak k tomu dôjde. 

Odpoveď spočíva v rozdiele medzi zimnými a letnými pneumatikami 

Letné a zimné pneumatiky sú optimalizované pre úplne odlišné poveternostné podmienky. To je stručné zhrnutie toho, prečo potrebujete prezutie pneumatík na jeseň a na jar, keď priemerná teplota dosahuje 7 °C. Pretože práve to je vhodný moment na prezutie na letné pneumatiky. Rozdiely medzi letnými a zimnými pneumatikami však nie sú len o prispôsobení sa teplotným výkyvom. Prezutie zimných pneumatík na letné je nevyhnutné z niekoľkých dôvodov. 

Aký je rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami? 

Jedným z hlavných rozdielov je, že opotrebovanie zimných pneumatík sa výrazne zvýši počas teplejšieho počasia, pričom vysvetlenie treba hľadať v zmesi materiálov. Špeciálny dezén a mäkká zmes zimných pneumatík zabezpečia dobrú priľnavosť a ovládateľnosť pri teplotách pod bodom mrazu. Práve naopak, letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšieho materiálu. Vďaka tomu umožňujú rýchlejšie reagovať na podmienky horúceho asfaltu a taktiež efektívnejšie odvádzajú teplo z vnútra pneumatík.  

kedy prezut na letné pneumatiky

Čo sa stane, ak prezutie pneumatík dlho odkladáte? 

Vieme teda, že pneumatiky majú v rôznych poveternostných podmienkach odlišné výkony. Mnohí z vás si tiež uvedomujete, čo môžete očakávať, ak chcete použiť letné pneumatiky na zľadovatených a klzkých cestách v zime. Nie je však jednoznačné, čo sa stane, ak ponecháte zimné pneumatiky na svojom vozidle aj počas leta a prečo je potrebné prezutie pneumatík na jar.   

Zimná pneumatika sa v teplom počasí rýchlejšie opotrebuje 

Zimné pneumatiky majú v teplom počasí vyšší valivý odpor ako ich letné náprotivky na našich vozidlách. Už aj tak mäkká zmes zimných pneumatík takto ešte viac priľne k horúcemu asfaltu a ich povrch sa rýchlejšie opotrebuje. Každodenné používanie vozidla a horúci asfalt môžu počas leta spôsobiť opotrebovanie zimných pneumatík do takej miery, že na jeseň budete musieť kúpiť novú súpravu. 

Môžno sa ubezpečujete tým, že v prípade problémov si všimnete nejaké signály. Je však dôležité si uvedomiť, že teplé počasie nám predovšetkým preverí štruktúru a materiál pneumatiky. Táto zmena sa najčastejšie prejavuje v zmene pôžitku z jazdy. Kým sa tam však dostaneme, problém sa už vo väčšine prípadov vyskytol.  

kedy prezut na letné pneumatiky

Opotrebovanými zimnými pneumatikami ohrozujete svoju bezpečnosť 

Zimné pneumatiky, ktoré sa v lete rýchlejšie opotrebúvajú, tiež znižujú ovládateľnosť a priľnavosť vozidla. S postupným opotrebovaním dezénu sa výrazne predlžuje aj brzdná dráha. V porovnaní s letnými pneumatikami môžete očakávať až o 10 – 15 metrov (2 – 3 dĺžky auta) dlhšiu brzdnú dráhu pri núdzovom zastavení. Pri vyšších rýchlostiach, napríklad na diaľnici, kde väčšina vodičov aj tak nedodržiava dostatočný odstup, to môže byť rozhodujúcim faktorom pri tom, či sa podarí vyhnúť zrážke. 

Znížený výkon, zvýšená spotreba a hladina hluk 

Kvôli vyššiemu valivému odporu je potrebné zvážiť aj niekoľko ďalších faktorov. Takým je aj spotreba paliva. Zimné pneumatiky lepšie priľnú k vozovke v teplom počasí, čo má za následok vyššiu spotrebu paliva. To znamená, že musíte častejšie natankovať, čo pocíti aj vaša peňaženka.  

So zvýšenou spotrebou paliva sa priamo úmerne zvyšujú aj emisie, čím zbytočne zaťažujete životné prostredie. Vaše letné jazdy budú hlučnejšie, čo vám môže pokaziť celkovú atmosféru letných jázd so stiahnutými oknami. 

Jazdiť na zimných pneumatikách v teplom počasí je nákladné rozhodnutie.  

Používanie zimných pneumatík v lete je nielen otázkou bezpečnosti, ale aj zlým finančným rozhodnutím z pohľadu financií. Na jednej strane, spolu s rastúcou spotrebou si môžete všimnúť aj zmenu na účtenke, ktorú dostanete na čerpacej stanici. Na druhej strane znižujete životnosť zimných pneumatík, ktoré sa v lete rýchlo opotrebúvajú. Takže pri ďalšom prezutí pneumatík budete musieť investovať do novej súpravy. Ak dôjde k nehode z dôvodu predĺženia brzdnej dráhy, môže to znamenať ešte väčšiu finančnú záťaž. Okrem toho môže dôjsť aj k zraneniam osôb. 

Kedy by ste mali prezuť zimné pneumatiky na letné? 

Zlatým pravidlom je, že keď priemerná teplota dosiahne 7 °C, nastal čas na prezutie zimných pneumatík na letné. Na Slovensku to je najčastejšie v apríli, s príchodom jarného počasia. Zároveň v našej krajine nie je presne stanovené, kedy a ako dlho máte povinnosť používať na svojich vozidlách zimné pneumatiky. O tom, kedy prezuť a ako dlho si ponechať letné pneumatiky, rozhodujú poveternostné podmienky: ak je na ceste súvislá vrstva snehu alebo ľadu, používanie zimných pneumatík je povinné. Preto sa vyplatí počkať si na posledné mrazy v severnejších a zasnežených oblastiach a až potom prezuť na letné pneumatiky. 

Na čo si dávať pozor pri prezutí pneumatík? 

S príchodom jarných teplôt ľudia doslova zaútočia na pneuservisy. Niekoľkohodinovému čakaniu sa môžete ľahko vyhnúť, ak si vopred rezervujete termín online v najbližšom servise Point S, kde je prezúvanie a nastavenie pneumatík rutinnou, niekoľko minútovou záležitosťou. Popri tom, že prezúvanie pneumatík nie je marketingový trik, odporúča sa, aby ho vykonal skúsený a kompetentný odborník. Takto si môžete všimnúť aj také chyby, ktoré by ste doma laickým okom nezaregistrovali. 

Pred prezutím si skontrolujte, či nebudete potrebovať novú súpravu pneumatík. 

Pneumatiky sú neustále namáhané. O tom, kedy prezuť zimné pneumatiky na letné, rozhoduje najmä hĺbka dezénu. Ak je dezén nedostatočný, bude treba na vozidlo namontovať novú súpravu pneumatík. Pred prezúvaním pneumatík je vhodné skontrolovať stav tých pneumatík, ktoré sa budú používať. Hĺbku dezénu môžete často skontrolovať bez prístrojov: väčšina pneumatík má indikátory opotrebenia umiestnené vo výške 3 mm. Tie sa dajú skontrolovať v oblasti medzi bočnicou a behúňom. 

Opotrebovanie pneumatík môžete skontrolovať aj pomocou jednoeurovej mince: okraj jednoeurovej mince (mosadzná časť) je hrubý približne tri milimetre, takže ho môžete umiestniť medzi drážky pneumatík a zistiť, či je potrebná kúpa novej súpravy. Opotrebovanie behúňa je často nerovnomerné, preto sa odporúča skontrolovať povrch na viacerých miestach. 

Zohľadnite aj vek pneumatiky 

Väčšina výrobcov pneumatík vyrába pneumatiky so životnosťou 4 – 6 rokov. Aj keď hĺbka dezénu môže byť dostačujúca, štruktúra materiálu päť rokov starej pneumatiky sa už výrazne zmenila. To znižuje výkonnosť aj bezpečnosť. Ak je pneumatika stará niekoľko rokov a hĺbka dezénu je nedostatočná, odpoveď na otázku, kedy prezuť zimné pneumatiky, je jasná: najlepšie okamžite.  

kedy prezut na letné pneumatiky

Čo by sme teda mali vedieť o prezúvaní zimných pneumatík? 

Pneumatiky sú jediným kontaktným bodom medzi vozovkou a vozidlom. Zatiaľ čo letné pneumatiky sú tvrdé a optimalizované pre podmienky horúceho asfaltu, zimné pneumatiky sú mäkké a dosahujú lepšie výsledky na zasnežených a zľadovatených cestách. Ak používate pneumatiky mimo určenej sezóny, tieto špecifické vlastnosti strácajú. O tom, kedy prezuť na letné pneumatiky, rozhoduje kombinácia faktora ročného obdobia a poveternostných podmienok. 

Zimné pneumatiky sa v teplom počasí opotrebúvajú rýchlejšie. Tým sa predlžuje brzdná dráha a znižuje sa ovládateľnosť vozidla. Väčšia priľnavosť zvyšuje aj spotrebu paliva. Kvôli rýchlejšie opotrebovaným pneumatikám môže byť potrebné kúpiť novú súpravu v predstihu. Používanie pneumatík v nesprávnom ročnom období sa vždy ukáže ako nákladné rozhodnutie. Preto si vždy naplánujte prezúvanie podľa daného ročného obdobia a rezervujte si termín online, aby ste sa vyhli dlhému čakaniu. 

Správnym načasovaním prezutia pneumatík zabezpečíte svojim pneumatikám dlhú životnosť, ušetríte peniaze a zvýšite počas vašich ciest bezpečnosť. Ak aj naďalej pochybujete o tom, či potrebujete prezutie pneumatík a ich vhodný výber, potom sa treba zamyslieť nad jednou vecou: existuje obuv, v ktorej sa vám nohy v lete nepotia a v zime nemrznú? Pneumatiky sa správajú úplne rovnako. 

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer