Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov

Zdá sa, že letné pneumatiky 225/40 R18 sú obľúbeným testovacím rozmerom v tomto roku. Tentokrát sa tak rozhodol nemecký SportAuto a porovnal 11 rôznych výrobcov. Vybral si športovú segment dezénov v odlišných cenových kategóriách. Na prvých miestach skončili prémiový výrobcovia, medzi ktorých sa „vklinil“ Firestone. Tak ako v iných nezávislých testoch aj tu dominujú Goodyear Eagle Asymmetric 6 a Continental SportContact 7. Na treťom mieste sa nachádza Michelin Pilot Sport 4S ale cenovo je veľmi vysoko.

Testovali sa všetky dôležité vlastnosti ako brzdenie na suchu a mokru, ovládateľnosť, zvládnutie aquaplaningu, hlučnosť, valivý odpor a cena. Najväčší dôraz sa kládol na jazdné podmienky za mokra, keďže práve za týchto podmienok je bezpečnosť pneumatík veľmi dôležitá.

Rozdiely v brzdných dráhach sú 1,7m (sucho) a 2,8m (mokro) medzi najlepšou a najhoršou pneumatikou. Síce to nie je veľa, ale ak vezmeme do úvahy, že šírka prechodu pre chodcov sa pohybuje od 3 do 4m, tak tam kde v daždi najlepšia pneumatika zastaví tesne pred prechodom, najhoršia sa dostane do druhej polovice prechodu.

Výsledky testov letných pneumatík 225/40 R18

testové výsledky 225/40 R18

Brzdenie na suchu – z rýchlosti 100km/h na 0km/h.
Brzdenie za mokra – z rýchlosti 80km/h na 0km/h.
Ovládateľnosť (mokro a sucho) – pri priemernej rýchlosti

testové výsledky 225/40 R18

Priamy aquaplaning – rýchlosť, pri ktorom prestane mať pneumatika kontakt s vozovkou.
Hlučnosť – vonkajšia hlučnosť v dB.
Valivý odpor – Koeficient sa vyjadruje v kg/t. Pneumatika s koeficientom valivého odporu 10kg/t je ekvivalentom auta, ktoré neustále stúpa do svahu so sklonom 1%.
Cena – priemerná cena v lokálnej kamennej predajni v Nemecku

Najlepšia UHP letná pneumatika 225/40 R18 je Continental SportContact 7

výsledky 225/40 R18 1-6. miesto

výsledky 225/40 R18 7-11. miesto

V tomto teste vyhráva Continental SportContact 7 ( a nielen v tomto ) ako najvyváženejšia letná pneumatika. Stráca v bočnom aquaplaningu, hlučnosti a cene. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 vyzerá v ovládaní na vode dosť neistý. Tretí Michelin Pilot Sport 4S je víťazom aquaplaningu ale celkovo nepresvedčil. No a cenovo je to úplne iná dimenzia. Ak si vyberáte podľa celkového výsledku testov, tak vaším víťazom bude jednoznačne Continental a Goodyear. Ak si však radi preštudujete aj hodnotenia jednotlivých kategórií budete mať z čoho vyberať.

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer