Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
Ako pripraviť auto na zimu

Zimné obdobie je pre vozidlo oveľa náročnejšie ako letné. A to nielen pre exteriér auta ale aj pre interiér. Kým v lete nastupujeme do auta častejšie suchí a len so zaprášenými topánkami, v zime sme často mokrí od snehu alebo dažďa a topánkami dokážeme nanosiť veľké množstvo snehu, blata, lístia atď.. A to isté platí aj pri preprave vecí v aute keď ideme hoci len na krátku lyžovačku alebo sánkovačku. Čo všetko je teda vhodné pre auto v zime?

Zimné pneumatiky

Jednoznačne najdôležitejší bod je výmena letných pneumatík za zimné. Jediným spojením auta s vozovkou sú práve pneumatiky. Nesprávny výber alebo ponechanie letných môže mať naozaj závažné následky. V lepšom prípade len zničené plechy ale v tom horšom aj …… .

Základné pravidlá pre výmenu pneumatík:

  • Hĺbka dezénu by mala byť max. 4 mm
  • Môžu sa použiť aj celoročné pneumatiky ale odporúčame hĺbku dezénu max. 5mm a používať za miernejších podmienok a v rámci mesta a blízkeho okolia
  • Prezutie je potrebné ak vonkajšia teplota klesne pod 7°C
  • Podľa vyhlášky musia byť zimné pneumatiky obuté ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu
  • Na jednej náprave musia byť pneumatiky s rovnakým vzorom dezénu

Zimné pneumatiky Point S WinterStar

Nezabúdajte na kontrolu tlaku v pneumatikách. Veľa vozidiel už má v pneumatikách aj TPMS senzory, preto je kontrola jednoduchá. Pri nízkych ranných teplotách môže tlak v pneumatikách klesnúť o 0,1 až 0,3 stupňa , ale postupným zahriatím kolies sa obnoví na pôvodnú hodnotu. Pri väčšom poklese treba pneumatiky dofúkať.

Autobatéria

AutobatériaModerné vozidla majú dnes oveľa viac elektroniky ako staršie auta. Samozrejme aj rozvody sú robené na inej úrovni. Ak je v aute multifunkčný displej, určite sa pri zapnutom zapaľovaní rozsvieti a bude odoberať energiu.

Krátke trate do práce a späť sú pre batériu veľmi nepríjemné. Ak to spojíme s nočnými a dennými mrazmi, môže sa batéria rýchlejšie vybiť.

Preto si určite skontrolujte pred zimou autobatériu. Odporúčame nosiť v aute aj štartovacie káble!

Zimná zmes do ostrekovača

Výmenu letnej zmesi za zimnú nenechávajte na poslednú chvíľu. Mrazy môžu udrieť nečakane a hadičky naplnené letnou zmesou zmrznú veľmi rýchlo. Zimná zmes má zloženie určené pre chladnejšie a špinavšie obdobie preto je aj účinnejšia ako letná.

Odporúčame čo najskôr ( koncom septembra ) vystriekať letnú zmes a doplniť už len zimnú.

Jednou z možností je aj doplniť do letnej zimnú a postupným dolievaním ju zmeniť na zimnú. No v tomto prípade je tu stále riziko, že Vám hadičky zamrznú ak bude veľký mráz. Náhradnú zmes noste stále so sebou v aute!

Stierače

Výmena stieračov je skoro taká dôležitá ako výmena pneumatík. Veď čelní sklo je naším jediným priestorom, cez ktorý vidíme pred seba.

Preto je dôležité mať účinné stierače. Častým používaním gumička na stieračoch stvrdne a nestiera kvalitne. Odporúčame meniť stierače pred každou sezónou ! Lacnejšou formou je výmena gumičiek. Ak je to možné, kľudne vymeňte len gumičku. Vždy je to lepšie riešenie ako nechať starú stvrdnú gumu, ktorá píska, vŕzga na prednom skle a nestiera kvalitne.

AK nájdete ráno stierače zamrznuté, NESNAŽTE sa zbaviť ľadu zapnutím stieračov !

Radšej nastriekajte rozmrazovač okien, alebo ich jemne nadvihnite zo skla a stierkou na ľad zbavte ľadu.

Primŕzanie dverí

Ak guma na dverách auta už netesní veľmi dobre, alebo sa jedná o staršie auto, kde je guma viac stvrdnutá, môže sa stať, že vlhko, ktoré tam počas dňa a noci vznikne, zamrzne a otváranie dverí bude komplikované.

Preto odporúčame ošetrovať tesnenie na dverách prípravkami na to určenými. Mali by to byť prípravky na báze silikónu, ktoré zakúpite na každej pumpe alebo v predajni s autopotrebami.

Peľový (kabínový) filter

Mnoho vodičov používa klimatizáciu len v lete. A to je chyba !

Klimatizácia by sa mala používať po celý rok aby nedochádzalo k vzniku plesní v systéme. Odporúčame skontrolovať peľový filter pred každou sezónou nie len pred letnou. Ak je to potrebné, treba filter vymeniť a takto predísť zbytočnému zahmlievaniu okien a nepríjemným pachom z klimatizácie.

Odporúčame tiež skontrolovať, nastaviť prípadne vymeniť:

Svetlomety – kontrola, či sú tesnenia funkčné a netvorí sa vo svetlomete vlhko. Správne nastavenie sklonu svetlometov zabezpečí bezpečnú jazdu aj pre protiidúcich vodičov.

Chladiaca zmes – kontrola a doplnenie.

Brzdová kvapalina – kontrola a doplnenie

Geometria – pri prezúvaní pneumatík v kvalitnom pneuservise, Vám personál servisu sám navrhne nastavenie geometrie ak na pneumatikách spozorujú nerovnomerné opotrebovanie. Dobre nastavená geometria dokáže ušetriť peniaze a zabezpečí aj plynulejšiu a bezpečnejšiu jazdu.

Rohože – na zimu sú odporúčané gumové rohože pod nohy. Ak sa Vám však nechce umývať gumu za každým, keď si topánkami v zime nanesiete špinu so snehom alebo vodou, skúste položiť na gumené rohože, obyčajné plstené rohože. Nemusíte kupovať originálne, stačia aj univerzálne. Ich cena sa pohybuje okolo 7-8,00€ za sadu. Ak budú po sezóne zničené, tak ich vyhodíte a na zimu si kúpite nové. Nie je to veľká investícia, ale rohože sa počas jazdy vysušia a vyklepete ich jednoduchšie ako keby ste mali umývať gumené. A pod zadné sedadlá si môžete vystrihnúť koberček z jedného kusu, ktorým zakryjete aj stredový panel, ktorý deti tak radi okopú. Vhodný koberček  nájdete v predajniach s bytovými doplnkami alebo v Hornbachu, či OBI.

Odporúčame aj vaničku do kufra auta. Zabráni preniknutiu vody na čalúnenie kufra, ak si do kufra naložíte mokré veci, lyžiarky od snehu atď..

Výbava na zimu do auta:

Výbava na zimu do auta

Škrabka na sklo ( na ľad ) – ak nemáte môžete použiť starú kreditnú kartu alebo kartu do nejakého obchodu čo nemá čip, alebo magnetický pásik.

Zmeták (metla) na sneh – pri kúpe si ju vyskúšajte či je dostatočne veľká na vaše auto

Lopata na sneh – táto pomôcka zaberie viac miesta, preto je na zvážení každého či si ju nechá v aute, prípadne akú veľkosť zvolí. Ak sa pohybujete v horách alebo v obkastiach s častým snehom, určite by nemala vo vašej výbave chýbať.

Snehové reťaze – môžete použiť klasické reťaze, ak Vám to veľkosť diskov dovoľuje, alebo látkové ( pozor odporúča sa len do snehu, suchá cesta ich roztrhá ) alebo tekuté ( sú vhodné na rozbehnutie auta na klzkom povrchu, nie na dlhšiu jazdu ).

Rozmrazovač skiel, rozmrazovač zámkov – rozmrazovač skiel vám urýchli ranné škrabanie ak je na skle taká vrstva ľadu, ktorá sa ťažko škrabe. Rozmrazovač zámkov je potrebný hlavne pre vodičov, ktorí nemajú diaľkové otváranie dverí. Nenechávajte ho však v aute, ale noste so sebou v taške, kabelke !

Teplá prikrývka, oblečenie, rukavice – nepredvídaná situácia môže nastať hocikedy. Aj taká, že vaše auto nebude vyhriate v zime. Preto odporúčame nosiť v kufri teplé oblečenie a prikrývku, ktorá Vás v prípade potreby zahreje.

Výbava na zimu do auta

Ohrievač na vodu – teplý čaj, káva Vás zahreje najlepšie. Určite sú aj iné tekutiny na zohriatie nášho vnútra ale tie by ste nemali požívať ak chcete neskôr šoférovať. Dnes úž kúpite aj šikovné ohrievače s nádobou, prípadne si zožeňte menič z 12/24V na 220V a môžete využívať aj malú rýchlovarnú kanvicu.

Jedlo na cesty – do auta si môžete uložiť vrecúška s čajom, kávu v jednorazovom balení, cukor, proteínové tyčinky, cereálne tyčinky, cukríky atď. .

Strešný box – lyžujete ? chodíte často za snehom ? Kúpte si strešný box. Zjednodušíte si prepravu lyží, lyžiarok, oblečenia od snehu atď.. Naložte do boxu všetko čo máte mokré, špinavé a nezašpiníte si interiér auta. Je to praktické a ušetríte si aj miesto v aute.

Diaľkové vyhrievanie auta ( nezávislé kúrenie ) – ak si môžete dovoliť zainvestovať do auta, odporúčame aj diaľkové vyhrievanie auta. Dokážete si vyhriať interiér ale čo je dôležitejšie aj predohriať motor a to znamená, že nebude rozťahovať studený motor na začiatku jazdy.

A ešte jedna rada.

Pri častej jazde na vozovke, ktorá je chemicky udržiavaná odporúčame umytie auta v umyvárke, ktorá má aj umývanie podvozku. Očistenie podvozku od chemickej soli je prospešné pre auto tak ako aj vosk, ktorý sa umyvárke nanesie na karosériu auta. V zime odporúčame umývať auta na automatickej umývarke, ktorá Vám auto po umytí aj osuší.

Netreba podceňovať mierne zimy. Počasie na Slovensku je nevyspytateľné a predpoveď počasia tiež. Preto by sme mali byť pripravení a nenechať sa prekvapiť ako údržbári našich ciest.

Prajeme Vám veľa šťastných kilometrov aj počas zimnej sezóny.

Autoumyváreň

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer