Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov

Aký disk by ste si vybrali na svoje auto ? Oceľový alebo hliníkový ( aj keď správne je to zliatinový ale najčastejšie len ELEKTRON ) disk ? Skôr ako sa rozhodnete prečítajte si náš článok a možno sa dozviete informácie, ktoré Vám budú pri rozhodovaní nápomocné.
Väčšina vodičov sa pre kúpu elektrónov rozhodne kvôli ich krajšiemu vzhľadu oproti oceľovým diskom. Ale okrem krajšieho vzhľadu je aj viac faktorov, ktoré hovoria za hliníkový disk / elektrón. V ´80 rokoch malo 90% vozidiel na cestách oceľové disky a zliatinové disky patrili do kategórie prémiového príslušenstva a nedali sa objednať na všetky typy vozidiel. V roku 2000 tento percentuálny podiel klesol o 40% a každým rokom stále klesá. Hliníkové kolesá sa stali dostupnejšími a v dnešnej dobe cca 90% nových áut sa predá už na hliníkových diskoch.

Aké sú výhody hliníkových (zliatinových) diskov – elektrónov ?

       

 

1. Vzhľad – nepopierateľne hliníkový disk je oveľa krajší ako oceľový. Aj keď sa nájdu zarytí stúpenci oceľových diskov, musia si priznať, že vzhľadom nemôže oceľový disk s hliníkovým súperiť. Rôzne dizajnové prevedenia, ohnuté lúče, zakrivenia a tiež farebné kombinácie – to je doména hliníkových diskov !

2. Hmotnosť – hliníkový disk je ľahší ako oceľový. Záleží na dizajnovom prevedení ale môžeme povedať, že hliníkový disk je pri rozmere 15“, ľahší o niečo vyše 1kg. A to je pri štyroch kolesách 4kg a viac. Hmotnosť má vplyv na brzdnú dráhu, ale tiež na zrýchlenie (rozbeh) a na súčiastky, ktoré sú priamo spojené s nápravou ( ako sú napr. tlmiče).

3. Vyšší komfort jazdy – hliníkové disky lepšie absorbujú nerovnosti na cestách, keďže pri oceľovom disku sa zvislé vibrácie prenášajú priamo na náboj kolesa.

4. Údržba diskov – hliníkové disky sa ľahšie zbavujú nečistôt. Samozrejme to platí pre disky, ktoré nie sú dizajnovým úletom, alebo nemajú veľmi veľa záhybov. Oveľa jednoduchšie vystriekate nečistotu, z vnútornej strany disku, u hliníkových diskov. Na vonkajšiu stranu disku môžete použiť špeciálne prípravky, ktoré veľmi dobre rozpustia nečistoty. Nesmieme však zabudnúť, že sa jedná o zliatinu a pri používaní chemických ošetrujúcich látok sa musíme držať pokynov výrobcu aby nedošlo k poškodeniu laku.

5. Veľkosť diskov – hliníkové disky si môžete kúpiť až do rozmeru 22“ (osobné autá, SUV). Oceľové disky sa vyrábajú max. do rozmeru 17“ ( aj tu však môžeme naraziť na výnimku ako je to napr. pri aute Renault Grand Scenic od roku 2016 – rozmer 6,5×20 ! )

A aké sú výhody oceľových diskov?

1. Cena – oceľový disk je lacnejší ako hliníkový disk. Ak nájdete nový hliníkový disk, ktorý bude v danom rozmere lacnejší ako nový oceľový disk, pravdepodobne ten hliníkový disk nebude ten správny elektrón 😉.

2. Oprava – keďže sa jedná o oceľový disk, jeho prípadná oprava je naozaj jednoduchá. Ak je hrdzavý, tak ho oceľovou kefou vyčistíte, zbavíte ho všetkých povrchových nečistôt a hrdze a môžete prelakovať čiernou farbou. Niektoré prevádzky Vám urobia aj pieskovanie a disk vyzerá ako nový ( ale nie je ! ).

Hliníkové disky boli niekedy považované za drahé príslušenstvo. V dnešnej dobe sú už však cenovo dostupné. Výrobcovia sa snažia priblížiť svojím zákazníkom a vyrábajú rôzne série diskov, ktoré sa odlišujú cenou. Rozdiel však nie je v použití materiálu ale v zložitosti dizajnu a farebnom prevedení. Ak si kúpite elektróny od renomovaného výrobcu, môžete si byť istý, že dostanete rovnakú kvalitu materiálu u všetkých typoch diskov.

Hybridné disky

Okrem klasických oceľových diskov sa na našom trhu už niekoľko rokoch predáva aj tzv. Hybridný disk. Vyrába ho nemecký výrobca diskov , spoločnosť ALCAR. Aj keď sa volá hybrid, jedná sa o oceľový disk, ktorý svojim dizajnom pripomína hliníkový disk ( elektrón). Jeho výhodou je aj to, že nemusíte k nemu dokupovať plastové puklice kvôli skrášleniu. Balenie disku obsahuje aj stredovú puklicu, na ktorú si môžete dať vyrobiť živicovú nálepku napr. s logom výrobcu auta, alebo vlastnej firmy.

Aký disk si teda vybrať ? Ktoré prevedenie je najvýhodnejšie?

Z dlhodobého hľadiska je výhodnejší zliatinový / hliníkový disk – elektrón. Je jednoduchší na údržbu a má lepšie jazdné vlastnosti. Nehrdzavie, ale napr. zlé uskladnenie môže spôsobiť poškodenie laku. A je oveľa, oveľa krajší a vaše auto s nim bude vyzerať ešte krajšie a príťažlivejšie.
Ak však máte auto, ktoré používate na „pracovné“ účely a chodíte najmä „necestami“ odporúčame oceľové disky, ale bez puklíc. Veľa vodičov volí na zimu práve oceľové kolesá. Je to kvôli nižšej investícii, ale my Vám odporúčame aj do zimy hliníkové disky s jednoduchým 4 alebo 5 lúčovým dizajnom. Oveľa ľahšie sa budú disky čistiť a tým pádom bude mať auto aj v zime lepšie jazdné vlastnosti.

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer