Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov

Zodpovedný vodič prezúva pneumatiky na svojom aute dvakrát do roka. Väčšina pravdepodobne navštevuje za týmto účelom pneuservisy, ale sú medzi nimi aj takí, čo si prezúvajú auto sami. Niekto to robí z finančných dôvodov, iní zase z nostalgie alebo pocitu lepšie vykonanej práce ako keby im to robil niekto v pneuservise.
Vymeniť koleso na aute by mal zvládnuť každý vodič. Je to jedna z činností, ktoré by mal z hľadiska bezpečnosti zvládnuť, veď čím skôr vymení koleso za rezervu, na frekventovanej ceste, tým rýchlejšie predíde nebezpečnej situácii.
Prezúvanie všetkých štyroch kolies/pneumatík je však niečo iné.

Môžeme si pneumatiky prezúvať doma všetci ? Čo je výhodnejšie z hľadiska peňazí a bezpečnosti ?

Výmena kompletných kolies s pneumatikami.

Ak máte disky s pneumatikami pripravené na sezónu, ich výmenu na aute zvládne každý fyzicky zdatný vodič. Potrebujete na to len vhodné nástroje, miesto a čas.

 

Náradie na prezúvanie pneumatík:

1. Zdvihák – je v základnej výbave každého vozidla.
2. Kľúč na kolesá ( krížový kľúč) – slúži na uvoľnenie a dotiahnutie matíc/skrutiek kolies. Je v základnej výbave každého vozidla.
3. Momentový kľúč – slúži na presné utiahnutie matíc/skrutiek kolesa. Neslúži na ich uvoľnenie ! Momentový kľúč si každý motorista musí zakúpiť sám, nie je v základnej výbave auta.
4. Násadku na bezpečnostné matice/skrutky – ak máte hliníkové disky a kúpili ste si aj bezpečnostné matice/skrutky nezabudnite si pripraviť aj násadku na nich.
5. Drôtená kefa – slúži na očistenie dosadacej plochy kolesa a hrdze z náboja. Nie je v základnej výbave auta.
6. Krieda na označenie pneumatík (vosková) – označujú sa s ňou pozície umiestnenia pneumatík ako napr. PP (pravá predná), LZ (ľavá zadná) priamo na pneumatike. Nie je súčasťou základnej výbavy vozidla.
7. Obal na pneumatiky/kolesá – môžete použiť jednoduché plastové vrecia, alebo špeciálne obaly, na ktorých si viete vyznačiť aj pozíciu pneumatík na vozidle. Nie sú súčasťou základnej výbavy auta.
8. Rukavice

Výmena pneumatiky v niekoľkých bodoch

– Zaparkujte s autom na rovnej ploche. Ak Vám to situácia umožňuje nechajte si okolo auta dostatok priestoru na manipuláciu s kolesom.
– Zaraďte prvý prevodový stupeň a potom zatiahnite ručnú brzdu. Ak máte automatickú prevodovku zaraďte na nej polohu „P“.
– Pomocou kolesového kľúča uvoľnite matice/skrutky na kolesách o jednu otáčku a nevytáčajte ich celkom. Točením proti smeru hodinových ručičiek sa zvyčajne uvoľňuje a točením v smere hodinových ručičiek sa uťahuje. Ak sú veľmi dotiahnuté, skúste prudký náraz napr. nohou alebo použite páku.
– Ak máte bezpečnostné skrutky/matice použite násadku.
– Podložte zdvihák pod auto na miesto na to určené. Správne miesto nájdete v príručke od auta, alebo je označené priamo na karosérii auta. V tomto mieste je prah auta spevnený aby ste ho mohli bezpečne zdvihnúť.
– Nadvihnite auto pomocou zdviháka, tak aby medzi spodnou časťou pneumatiky a povrchom bola medzera 5 až 10 cm.

 

– Vytočte všetky matice/skrutky z kolesa.
– Zložte dole koleso a drôtenou kefou čistite dosadaciu časť na náprave a náboj kolesa od hrdze.
– Odstránené koleso môžete do polovice zasunúť pod auto (ak na to máte dosť priestoru). Môže Vám poslúžiť ako podporný bod ak by náhodou povolil zdvihák.
– Osaďte nové koleso na náboj a zarovnajte všetky diery.
– Nasaďte matice / skrutky späť na svoje miesta a dotiahnite ich momentovým kľúčom. Doťahujte stále do kríža.
– Vytiahnite z pod auta predchádzajúce koleso a pomaly spustite pomocou zdviháka auto kým sa nezaťaží namontovaná pneumatika.
– Pomocou kolesového kľúča (krížového) dotiahnite každú skrutku/maticu. Neuťahujte ju veľmi. Ak ste ich dotiahli správne pomocou momentového kľúča, bude stačiť len mierne dotlačenie do momentu kým nepocítite veľký odpor voči kľúču.
– Podobný postup zopakujte pri všetkých kolesách.
– Skontrolujte tlak podľa údajov výrobcu vozidla.
– Pamätajte, že po prejdení 50-100km musíte skontrolovať dotiahnutie matíc/skrutiek.

Takúto výmenu kolies si vodič môže urobiť sám ak má pripravené kompletné sady kolies. Musia byť správne vyvážené a disk z vnútornej strany vyčistený.
Motoristi, ktorí majú možnosť vymeniť si kolesá na aute sami, v predstihu navštívia svoj pneuservis a nechajú si skontrolovať a vyvážiť kolesá do novej sezóny. Takto pripravené kolesá si na aute prezujú keď to sami uznajú za vhodné.

Tip ku výmene pneumatiky:

Ak máte v kolesách snímače TPMS tak pred výmenou kolies si u predajcu vozidiel alebo v pneuservise overte spôsob spárovania snímačov s vozidlom. Sú rôzne spôsoby od samo-učenia, cez manuálne spárovanie až po spárovanie pomocou diagnostiky. Je možné, že aj napriek tomu, že ste si vymenili kolesá sami, predsa len budete musieť navštíviť pneuservis alebo dílerský servis kvôli spárovaniu snímačov TPMS s vozidlom.

Čo v prípade ak máte jednu sadu diskov, na ktorej meníte sezónne pneumatiky?

Prezutie pneumatík na diskoch

V takomto prípade odporúčame jednoznačne navštíviť pneuservis a prezutie vášho auta prenechať odborníkom. Neodporúčame výmenu pneumatík na diskoch na základe nejakých návodov na internete alebo rád od „domácich majstrov“.

Na vyzutie a obutie pneumatiky sú potrebné servisné stroje, ktoré nepoškodia disk ani pneumatiku.
A prezutie je len jedna časť procesu. Dôležitou súčasťou je správne vyváženie kolies, vďaka ktorému nebudete cítiť hádzanie na kolesách auta.
Ak máte v kolesách snímače TPMS je obzvlášť dôležite dávať pri vyzúvaní a obúvaní veľký pozor. Stačí zlý pohyb a môže dôjsť k poškodeniu snímača. Cena snímača sa pohybuje od 25,-€ (univerzálny) až po 100,-€ (OE-originál).

Zopár tipov pred prezúvaním v pneuservise:

– Objednávajte sa v predstihu. Hlavne v zimnej sezóne, keď napadne prvý sneh sa pneuservisy zaplnia na min. dva týždne vopred.
– Skrutky/matice k druhej sade kolies uskladňujte pri kolesách aby ste na nich nezabudli keď pôjdete prezúvať do servisu. Ušetríte si tým čas aj nervy.
– Ak máte bezpečnostné matice/skrutky nezabudnite si pripraviť násadku (orech) pred návštevou pneuservisu.
– Pri prezúvaní si nechajte odkontrolovať a poradiť od zamestnancov pneuservisu, či sú ešte odmontované pneumatiky vhodné na ďalšiu sezónu. Ak nie, máte dostatok času aby ste si na ďalšiu sezónu zohnali nové pneumatiky.
– Zistite si typ TPMS snímačov, ktoré máte namontované v kolesách. Je to dôležité ak budete potrebovať dokúpiť nový. Ak ste viac sezón nemenili ventil na TPMS snímačoch urobte to čo najskôr. Aj tieto ventily sa opotrebovávajú a môže pri nich dochádzať k úniku vzduchu z pneumatík.

Cena kompletného prezutia sa líši podľa veľkosti kolies, typu vozidla, disku a územia. V priemere sa ceny za kompletné prezutie pohybujú od 25,-€ do 70,-€ (za všetky 4 kolesá). Ak máte SUV 4×4 s kolesami o priemere 19“ – 21“ môžete rátať s cenami okolo 70,-€.
Za vyváženie (samostatné) zaplatíte od 15,-€ do 40,-€ (za všetky 4 kolesá) aj so závažiami a opäť to závisí od typu vozidla a priemeru kolies.
Cena za programovanie snímačov TPMS sa pohybuje od 2,50€/ks a za spárovanie s vozidlom cez OBD sú to 4,-€ až 5,-€/ks. Pri štyroch snímačoch vás spárovanie vyjde na cca 15,-€ až 20,-€. Pri kompletnom prezúvaní všetkých 4 kolies dávajú niektoré pneuservisy na túto službu zľavu, alebo Vám ju vôbec nebudú účtovať.

Čo sa teda oplatí viac ?

Prezúvať pneumatiky doma alebo v pneuservise?

Ak máte staršie auto, dve sady kolies menšieho priemeru, bez snímačov TPMS a dostatok priestoru a času, prehodenie kolies na aute môže byť aj užitočne strávený voľný čas. Určite si však nechajte kolesá vyvážiť v pneuservise a nezabudnite nahustiť na správny tlak. Ak máte len jednu sadu diskov, tak prehodenie pneumatík musí v každom prípade urobiť pneuservis a už je len na Vás či si priplatíte 15-20€ a máte kompletné prezutie za 30 minút.
Ak máte novšie vozidlo, kolesá s väčším priemerom a snímačmi TPMS, kvôli priestoru by ste museli cestovať, odporúčame navštíviť pneuservis, kde Vám behom 30 minút urobia kompletné prezutie. Ak nemáte kde uskladniť pneumatiky/kompletné kolesá, môžete ich nechať priamo v pneuservise, kde sa o nich postarajú. Už sme sa stretli aj s pneuservisom, kde mimo sezónu vyberali zamestnanci z dezénu pneumatík kamienky.

Je na každom motoristovi akú možnosť si vyberie.

Naše odporúčanie

Navštívte pneuservis a nechajte si skontrolovať a prezuť pneumatiky odborníkmi. Robia to denno-denne a poradia si s každým problémom. Z hľadiska bezpečnosti určite odporúčame pneuservis, keďže často zbadajú pri prezúvaní aj iné nedostatky na aute ako sú napr. ojazdené brzdové kotúče alebo doštičky alebo prehrdzavenie niektorých súčiastok na vozidle.

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer