Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov

Test letných pneumatík 2020

Veľa motoristov sa pri výbere pneumatík opiera o testy, ktoré nájdu na internete. Bohužiaľ na Slovensku nemáme auto-kluby alebo motoristické internetové stránky, ktoré by vykonávali pravidelné testy pneumatík a preto informácie čerpáme zo zahraničných internetových stránok a testov.
V dnešnom článku Vám prinášame test najpoužívanejšieho rozmeru pneumatík v priemere 16“. Ide o rozmer 205/55 R16, ktoré sú obuté na vysokom percente bežných automobilov. Vybrali sme si stránku z Veľkej Británie, ktorú založili nadšenci motoristického sveta a disponujú už s viac ako 400 testami rôznych typov pneumatík.
Keďže sa jedná o zahraničný test, aj pneumatiky, ktoré budú testované sú obľúbenými pneumatikami vo Veľkej Británii a nie konkrétne na Slovensku. Tomu zodpovedá aj nákupná cena jednotlivých pneumatík.

V tomto teste máme víťazov niekoľkých testov – Continental PremiumContact 6 a Michelin Primacy 4 a sily si s nimi zmerali Goodyear EfficientGrip Performance 2, Pirelli Cinturato P7 C2, Uniroyal RainSport 5 a BFGoodrich Advantage, a obvyklé pneumatiky od Falken, Nokian, Bridgestone, Maxxis, Hankook a Goodride
Všetkých dvanásť pneumatík bude testovaných na suchú a mokrú ovládateľnosť, brzdenie na suchej a mokrej vozovke, aquaplaning, vnútorný hluk v kabíne a spotrebu paliva. Okrem toho sa doplnilo aj subjektívne hodnotenie ovládateľnosti na suchej a mokrej vozovke, a čo je dôležité pre tento typ pneumatík, úroveň ich pohodlia, teda komfort .
Celkové skóre bude rozložené a hodnotené ako 35% na suchu (35% čas na kolo, 10% subjektívne, 55% brzdenie), 50% na mokrej vozovke (35% čas na kolo, 5% subjektívne, 55% brzdenie, 5% aquaplaning), 7,5% hluk + komfort (50% vnútorný hluk, 50% komfort) a 7,5% valivý odpor + cena (80% valivý odpor, 20% cena). Ak uprednostňujete pred celkovým hodnotením len niektorý z testov, nižšie sú uvedené údaje k jednotlivým pneumatikám ku každému z testov samostatne.

Suchá vozovka

Aj keď 16“ pneumatika nie je práve športový rozmer, brzdenie na suchu a ovládateľnosť vám presne ukazujú, akú veľkú priľnavosť bude mať každá pneumatika v núdzových situáciách.

Brzdenie za sucha

Pokiaľ ide o brzdenie na suchu, jednoznačne vyhral Continental a na druhom mieste skončila skupinka Pirelli, Falken a Nokian.

Ovládateľnosť za sucha

Nový Goodyear EfficientGrip Performance 2 mal najrýchlejšie odozvy pri nerovnomernej jazde na suchej vozovke. V tesnom závese nasleduje Continental a Maxxis, a z tejto dvojice išiel najlepší subjektívny pocit ovládateľnosti na suchu.

Mokrá vozovka

Brzdenie za mokra

Pri brzdení na mokrom povrchu viedli tri pneumatiky – Falken, Continental a Uniroyal, pričom rozdiel medzi treťou a štvrtou bol viac ako 2 metre.

Ovládateľnosť za mokra

Pri teste na mokrej vozovke sa auto stretávalo s väčšími vodnými plochami s hlbšou vodou a tak vyhrávali pneumatiky s dobrou odolnosťou voči aquaplaningu čo nehralo veľmi do karát Continentalu.
Pri subjektívnom pocite sa zaradila na prvé miesto pneumatika Pirelli.

Odolnosť voči aquaplaningu

Keby nebolo Goodride, na chvoste by sa ocitli prémiové pneumatiky Continental a Goodyear. Uniroyal RainSport 5 opäť dokázal, že jeho jedinečný dezén je najlepším rozrážačom a odvádzačom vody.

Komfort

Cítiť sa pri jazde komfortne je pre 16“ najbežnejšie používanú pneumatiku dôležitou podmienkou a dvojica BFGoodrich a Michelin ukázala, že nerovnosti a nedostatky na cestách sú pre nich slabým súperom.

Hlučnosť

Testovala sa skôr vnútornú hladinu hluku ako vonkajšia, a meral sa hluk z dvoch rôznych povrchov vozovky pri dvoch rôznych rýchlostiach, čo poskytne skutočný obraz o tom, aká hlasná je pneumatika pre vodiča. BFGoodrich mal opäť jasnú výhodu.

Valivý odpor

Bridgestone Turanza T005 opäť obstál v teste valivého odporu a skončil na špici, ale nový Goodyear EfficientGrip Performance 2 bol tesne za ním.

Cena

V čase skúšky bol Goodride najlacnejšou pneumatikou a Michelin najdrahšou.

Celkové hodnotenie a výsledky jednotlivých testov každej pneumatiky

– Vynikajúca priľnavosť na suchu so športovou ovládateľnosťou a najkratšími brzdnými dráhami na suchu. Veľmi krátke brzdné dráhy na mokrej vozovke.
– Nízka odolnosť proti aquaplaningu, priemerný komfort, relatívne vysoká hladina hluku, vysoká cena.
– Vďaka brzdnej výhode modelu Premium Contact 6 bola výhra v teste opäť zaistená. Ak uprednostňujete jazdnú dynamiku pred pohodlím, je to pneumatika, ktorú si musíte zvoliť.

– Nová pneumatika EfficientGrip Performance 2 je veľmi dobre navrhnutá pneumatika s vynikajúcou priľnavosťou za sucha aj za mokra, nízkou úrovňou hluku, vysokou úrovňou komfortu, veľmi nízkym valivým odporom a dobrou cenou.
– Nízka odolnosť voči aquaplaningu a mierne dlhé brzdné dráhy na suchu a na mokrej ceste ju obrali o víťazstvo.
– Mimoriadne dobre navrhnutá pneumatika bez väčších slabostí okrem aquaplaningu. Vďaka dobrej úrovni komfortu a nízkej spotrebe paliva je táto pneumatika vynikajúcou voľbou pre vodičov.

– Vynikajúce, vyvážené výsledky na suchu, s najkratšou brzdnou dráhou za mokra pri teste a dobrou odolnosťou proti aquaplaningu. Nízka hladina hluku a dobrá cena.
– Nízky subjektívny komfort a najvyšší valivý odpor pri teste.
– Veľmi dobrý výsledok pre Falken ZIEX ZE310 s dobrou priľnavosťou za sucha aj za mokra.

– Najvyššia odolnosť voči aquaplaningu, veľmi krátke brzdenie na mokrej vozovke, dobrý komfort, dobrá cena.
– Nízka priľnavosť na suchej vozovke, predĺžené brzdenie na suchu, zlá subjektívna ovládateľnosť, priemerný valivý odpor.
– Nový RainSport 5 zostáva pneumatikou, ktorá nadovšetko uprednostňuje výkon na mokrej vozovke, a je skvelou voľbou, ak sa často pohybujete v prostredí s veľkými a častými zrážkami.

– Dobré brzdenie na suchu, vynikajúca ovládateľnosť na mokrej vozovke, vysoká úroveň komfortu, prijateľná ceny.
– Priemerné brzdenie na mokrej vozovke, vysoká hladina hluku, priemerný valivý odpor.
– Nokian Wetproof je cenovo vyvážená pneumatika.

– Dobrá priľnavosť na suchu, ako pri ovládaní, tak aj pri brzdení, dobrá ovládateľnosť na mokrom povrchu, nízka hlučnosť, najnižší valivý odpor pri skúške.
– Dlhé brzdenie na mokrej vozovke, priemerná odolnosť proti aquaplaningu.
– T005 je dobre vyvážená pneumatika s vynikajúcou nízkou spotrebou paliva.

– Vysoká úroveň komfortu a nízka hlučnosť, veľmi nízky valivý odpor, vysoký odpor voči aquaplaningu.
– Najdrahšia testovaná pneumatika, relatívne pomalé časy na kolo na suchom a na mokrom povrchu.
– Primacy 4 je vynikajúca pneumatika, a hoci nevyniká v žiadnej kategórii, má pomerne málo chýb.

– Vynikajúca manipulácia na suchej a mokrej vozovke so športovým nádychom a vysokou úrovňou priľnavosti. Dobrá odolnosť voči aquaplaningu a dobrá cena.
– Dlhé brzdenie na suchej a na mokrej vozovke, vysoká hladina hluku, vysoký valivý odpor, priemerná úroveň pohodlia.
– Pneumatika so športovým nádychom za veľmi dobrú cenu, ideálna pre tých, ktorí si užívajú potešenie z jazdy s menším priemerom pneumatiky.

– Najtichšia a najpohodlnejšia testovaná pneumatika s nízkym valivým odporom.
– Nízka priľnavosť na suchej a mokrej vozovke s nedotáčavým správaním, priemerná odolnosť voči aquaplaningu.
– Nová BF Goodrich Advantage je zameraná na tých, ktorí uprednostňujú pohodlie pred lepšou ovládateľnosťou.

– Vynikajúce brzdenie na suchu, nízka hladina hluku, dobrá subjektívna manipulácia na suchej aj na mokrej vozovke.
– Priemerná ovládateľnosť na suchej a na mokrej vozovke a dlhé brzdenie na mokrej vozovke, priemerný komfort a vysoký valivý odpor.
– Nový P7 C2 je skvelou aktualizáciou modelu P7 s vynikajúcim záberom na suchu a športovým ovládaním. Keby bol výkon na mokrej vozovke o niečo lepší, bola by určite na popredných miestach v teste.

– Dobrá priľnavosť na suchej vozovke, dobrá úroveň pohodlia, dobrá cena.
– Dlhé brzdenie na suchu, zlá priľnavosť na mokrej vozovke, vysoký valivý odpor.
– Ak je pre vás cena dôležitá, môže to byť dobrá voľba, ale Prime 3 bude čoskoro nahradený vylepšenou verziou, takže na ňu odporúčame počkať.

– Nízka cena, primeraná úroveň pohodlia.
– Najdlhšie brzdenie na suchej a na mokrej vozovke, najpomalšie ovládanie na suchej a mokrej vozovke, priemerný valivý odpor.
– Nie je to najhoršia lacná pneumatika, aká bola kedy testovaná, bola však ešte ďaleko za pneumatikou na 11. mieste a nebola až natoľko lacná.

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer