Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
zimné pneumatiky

Aké zimné pneumatiky si kúpiť ? Podľa čoho si vybrať správny rozmer pneumatík ? Možno aj Vás prenasledujú tieto a iné otázky pred kúpou nových zimných pneumatík. Na niečo je zvyknutý každý vodič a má „svoju“ značku pneumatík, iný zase musí počítať každé euro pri kúpe. V dnešnej dobe je toľko značiek pneumatík , že každý si nájde tú svoju. Ak sa neviete rozhodnúť navštívte svoj pneuservis a tam Vám určite poradia.

Niektoré informácie a tipy Vám prinášame v našom článku:

Tipy na nákup zimných pneumatík

Jazdné vlastnosti pneumatiky podľa trás

Pri kúpe zimných pneumatík si zvážme na akých cestách a trasách ich budeme využívať. AK jazdíme v oblasti, kde sa často vyskytuje sneh a ľad na cestách, odporúčame nákup kvalitných odolných pneumatík, ktoré majú dobré záber a priľnavosť na snehu. Pri častej jazde v meste je veľká pravdepodobnosť, že sa bude viac jazdiť na vlhkej alebo suchej vozovke, keďže sa cesty pravidelne čistia. Preto sa treba zamerať na pneumatiky s lepšou priľnavosťou na mokrých a suchých cestách ale vhodné aj na sneh a kašovitú brečku.
Veľa sa dozviete z testov pneumatík a ešte viac vo svojom pneuservise. Práve tam Vám vedia poradiť „na mieru“.
dolné pneumatiky s obzvlášť dobrými jazdnými vlastnosťami na mokre sa odporúčajú na mnohé diaľkové a diaľničné jazdy. Ak jazdíte v oblastiach s veľkým množstvom snehu, mali by ste si uvedomiť, že jazda na ľade a snehu je sila pneumatík. Tu môžu pomôcť testy zimných pneumatík a informácie od výrobcu. Hluk na ceste a spotreba paliva sú tiež dôležité.

Používajte správny rozmer zimných pneumatík !

Na vaše vozidlo je vhodný rozmer pneumatík, ktorý nájdete vo veľkom technickom preukaze:

Rozmer pneumatík, ktorý sa hodí pre automobil, nájdete na zadnej časti Osvedčenia o evidencii-časť II. v bode 41 – 1. a 2. a alternatívny rozmer na tej istej strane v pravom dolnom rohu pod označením *41 – *42. Nespoliehajte sa na rozmer pneumatík, ktoré máte na aute. Ak sa jedná o staršie auto a nie ste jeho prvým majiteľom, mohlo sa stať, že predchádzajúci majiteľ obul na auto nesprávny rozmer.

Záruka na pneumatiky

Na pneumatiky platí rovnaká záruka ako pri bežnom spotrebnom tovare. Pri kúpe cez internetový obchod platí tiež 14 dní na vrátenie tovaru bez udania dôvodu. Pozor – tak ako pri inom spotrebnom tovare, môžete vrátiť len neopotrebovaný a nepoškodený tovar ( ak vada nevznikla pri preprave alebo pri výrobe ) a v pôvodnom obale – čo môže zahŕňať napr. štítky výrobcu.
Niektorí výrobcovia a siete pneuservisov poskytujú aj mimoriadnu záruku nad rámec štandardných záručných podmienok. Vo väčšine prípadov sú tieto nadštandardné záruky bezplatné, jediná podmienka je kúpa 4 kusov nových rovnakých pneumatík.
Napr. Point S Slovakia poskytuje 12 mesačnú záruku na jednu zo štyroch nových pneumatík a to na všetky možné poškodenia, na ktoré sa nevzťahuje štandardná záruka. Aj na úmyselné poškodenie treťou osobou – www.pneugarancia.sk .

Tip na úsporu

Zimné pneumatiky

Na pneumatiky neexistuje typické výpredajové obdobie ako je napr. pri oblečení. Tak ako na každý tovar, aj pri výrobe nových modelov pneumatík sa ceny oproti starému roku navyšujú. Preto sa dali zimné pneumatiky nakúpiť o niečo lacnejšie pri prechode zo zimnej sezóny na letnú, keď si pneuservis potreboval uvoľniť sklad na letné pneumatiky. Predaj cez internet však narušil cenovú rovnováhu a k výhodnej cene sa dnes dostanete aj počas sezóny. Vždy sa však jedná len o vybrané najpredávanejšie rozmery.
Pri nedostatku niektorého rozmeru, sa cena šplhá rýchlo nahor a preto odporúčame kúpiť zimné pneumatiky keď má Váš rozmer a značku čo najviac pneuservisov a internetových obchodov.
ADAC napr. odporúča overiť si pri kúpe vek pneumatík a ak chcete úplne nové pneumatiky tak by nemali byť staršie ako 3 roky. Aj 5 ročné pneumatiky ešte považujeme za nové ( ak boli správne uskladnené ). V tomto prípade však musíme kalkulovať s celkovým vekom pneumatiky, keďže 10 ročné pneumatiky sú už staré a nevhodné na jazdenie.

Kedy sa majú vymeniť pneumatiky ?

Žiaden právny predpis neurčuje v akom veku pneumatík sa musia vymeniť. Záleží hlavne na technickom stave pneumatiky. Aj keby mala pneumatika 1 rok ale objavia sa na nej trhliny a praskliny na bočnici, treba ju vymeniť. Ale aj guma má svoju životnosť ( prevádzkovú ) a preto sa profesionáli zhodnú, že ak je vek pneumatiky ( podľa DOT ) 10 rokov a viac, treba ju vymeniť.
Podľa čoho spoznám zimné pneumatiky
Zimné pneumatiky majú agresívnejší dizajn dezénu ako letné pneumatiky. Drážky sú hlbšie a počet lamiel je vyšší.

Okrem toho ich spoznáte aj podľa označenia. Musia totiž na bočnici obsahovať tzv. „Alpský symbol“ čo je vlastne symbol troch prepojených štítov so snehovou vločkou uprostred. Ešte nedávno sa za zimné pneumatiky považovali aj tie, ktoré mali na bočnici označenie „M+S“ (mud and snow – blato a sneh) ale od roku 2018 už toto označenie nestačí. Výrobcovia sa prispôsobili a Alpský symbol nájdete už na všetkých zimných pneumatikách a dokonca aj na celoročných pneumatikách.

Hĺbka dezénu pre zimné pneumatiky

Na Slovensku je zákonom daná minimálna hĺbka zimných pneumatík rozdielna od minimálnej hĺbky letných pneumatík.
Zimné pneumatiky musia mať dezén hlboký min. 3 mm aby ste s pneumatikami mohli ešte ísť na vozovku. Výrobcovia aj pneuservisy však odporúčajú minimálnu hĺbku 4 mm. Medzi 3 a 4 mm je už jazda z hľadiska brzdnej dráhy nebezpečnejšia.

Ako zistiť hĺbku dezénu ?

Najjednoduchší spôsob je skontrolovať na pneumatikách indikátory opotrebenia tzv. TWI („Tread Wear Indicator“).

Bežným je indikátor, ktorého výška je 3 mm, čo znamená, že keď je hĺbka dezénu už len 3 mm tak je vrch indikátora zarovno s behúňom. Takýto indikátor nájdete na každej pneumatike.
Niektorí výrobcovia začali používať aj dodatočné TWI, ktoré majú upozorniť vodičov, že hĺbka dezénu sa blíži ku kritickej hranici, ale ešte ju nedosiahla. Na bočnici pneumatiky nájdete symboly, ktoré označujú polohu indikátorov na behúni, aby ste ich vedeli rýchlo nájsť.
Môžete však použiť jednoduchý trik s 1€-vou mincou. Mosadzný okraj mince má cca 3 mm a preto stačí, že mincu vložíte hranou do drážky a ak vidíte v drážke mosadzný okraj, drážka nemá hĺbku ani 3 mm.

Ak si chcete byť istý, zadovážte si mechanický alebo elektronický merací prístroj na hĺbku dezénu pneumatiky. Zoženiete ich v pneuservisoch, predajniach autosúčiastok, benzínových pumpách alebo na internete.

Na záver …

Ak budete mať dostatočné množstvo informácií skúste si vyhľadať svoju pneumatiku na internete. Pri objednávaní si skontrolujte všetky technické údaje na pneumatikách aby ste neboli prekvapený keď pneumatiky dorazia. Ak si však nie ste istý, navštívte svoj pneuservis a nechajte si poradiť od predajcov. Majú viac skúseností a informácií o rôznych značkách a rozmeroch pneumatík a recenzie od svojich zákazníkov.

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer