Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
pneumatiky globálne oteplovanie púšť

Jar, obdobie obnovy a nových začiatkov, nás už tradične privádza k vyšším teplotám a ukazuje nám, že zima pomaly ustupuje. No v posledných rokoch sme svedkami zreteľného fenoménu, kedy sa jar a s ňou spojené príjemné teploty dostavujú už vo februári. Tento jav je spojený s celosvetovým otepľovaním a vyvoláva sériu otázok. Najmä ohľadom toho, ako to bude ďalej pokračovať a ako ho zastaviť prípadne aspoň spomaliť. Pre väčšinu vodičov sa k tomu však pripája aj ďalšia a nie menej dôležitá otázka. Ako takéto skoré jarné počasie a vyššie teploty ovplyvňuje obvyklý proces prezúvania na letné pneumatiky? Prezúvať skôr alebo nie?  

Klimatické podmienky a dosah globálneho otepľovania na náš život je veľký

Globálne otepľovanie, dlhodobý trend zvyšovania teplôt na Zemi. Má komplexný a výrazný vplyv na klimatické podmienky po celom svete. Jedným z jeho aspektov je pomalá, no nezvratná zmena v tradičných sezónnych cykloch. Teplotné extrémy, nepravidelné striedanie zimných a jarných teplôt po Novom roku sa stávajú čoraz bežnejšími. Čo nás núti prehodnocovať rôzne aspekty našich životov, vrátane procesu prezúvania našich áut na letné pneumatiky. Zimy už nie sú také tuhé a letá sú čoraz teplejšie. Mnohokrát prekonávame teplotné rekordy a čas, kedy sme sa v minulosti chodili lyžovať je dnes už takmer časom kúpania na kúpaliskách. To nás presviedča o tom, že počas vyšších teplôt sú letné pneumatiky omnoho bezpečnejšie ako zimné a samozrejme tým aj šetríme palivo a ich životnosť.   

pneumatiky leto globálne oteplovanie

Aký je teda najvhodnejší a najbezpečnejší čas prezutia?

Pri rozhodovaní, kedy prejsť na letné pneumatiky, je nevyhnutné vziať do úvahy bezpečnosť na cestách a prechodné obdobia, počas ktorých teploty ešte môžu klesnúť. Odborníci odporúčajú zameniť zimné pneumatiky za letné, keď teploty pravidelne presahujú 7 stupňov Celzia. To by teoreticky mohlo znamenať, že môžeme začať prezúvať už skôr. Napríklad tento rok sme mali tiež pomerne teplý február, ktorý priniesol niekoľko takmer letných dní. Napriek tomu mnohí vodiči majú obavy prezuť takto skoro a v našom miernom pásme sú ich obavy jednoznačne na mieste. Hoci by sme to cez teplý februárový deň možno nepovedali, v noci bežne mrzne, teplota klesá pod bod mrazu a na ceste sa tak neraz vytvára neviditeľné nebezpečenstvo ako je čierny ľad, poľadovica či jemný sneh. A hoci sa počas dňa tieto nebezpečenstvá vplyvom vyššej teploty eliminujú, ranné cesty môžu byť strašiakom. Priskoré prezúvanie na letné pneumatiky teda môže byť nebezpečné, najmä v prípade ranných mrazov, kedy takéto pneumatiky môžu mať obmedzenú priľnavosť. 

Práve tieto nočné mrazy môžu mať negatívny dopad na vlastnosti našich letných pneumatík. Ich mäkšia zmes a nižší dezén ich robia menej schopnými zvládať klzký povrch s nánosom námrazy. Hoci sú teploty omnoho vyššie, mnohokrát prší, čo v spojitosti s nočnou nízkou teplotou spôsobuje skutočne nepríjemné podmienky našich ciest. Preto mnohí odborníci uprednostňujú, s výmenou pneumatík za letné, čakať na stabilné a teplejšie počasie, ktoré k nám väčšinou prichádza koncom marca. Napríklad naše letné pneumatiky Point S SUMMER majú zväčšenú drážku, takže s búrkou si hravo poradia. Sú však stále letné a preto si s námrazou poradia tiež len veľmi ťažko.  

Čo teda odporúčajú odborníci?

Odborníci odporúčajú, aby sme sa pri rozhodovaní riadili konkrétnymi miestnymi podmienkami a našimi vlastnými skúsenosťami. Dôležitú úlohu zohráva aj frekvencia používania vozidla, typ jazdných trás a naše individuálne jazdné potreby. V niektorých prípadoch môže byť bezpečnejšie počkať na stabilné teplé počasie. Zatiaľ čo v iných prípadoch môže byť vhodné prezúvať skôr. Na našom území však teploty globálnym otepľovaním skôr varírujú od pomerne nízkych čísel k vyšším. Preto je lepšie počkať. Ranná námraza nás takto aspoň neprekvapí. Najideálnejšie je spomenúť si na odporúčanie vyššie – teploty presahujúce 7 stupňov Celzia – ale tieto teploty by sa mali v období prezúvania udržiavať aj počas noci. Spomeňte si len na tohtoročné zmeny. Niekoľko krát sme boli svedkami toho, že ráno bola teplota pod bodom mrazu a v obedňajších hodinách už svietilo slniečko. Niekoľko krát dokonca aj nasnežilo, hoci sa sneh neudržal, čo by výrazne skomplikovalo vašu rannú jazdu do práce či do školy.  

Aké máme iné riešenia?  

Ak sa počas jarnej prechodovej sezóny stretávame s neistými poveternostnými podmienkami, existujú aj iné alternatívy, ako sa s nimi vysporiadať. Medzi ne patrí napríklad používanie celoročných pneumatík, ktoré majú lepšiu priľnavosť, ako na zmrznutom, tak aj na mokrom či blatistom povrchu. V mnohých častiach Slovenska však celoročné pneumatiky zväčša počas zimy nestačia. Pretože snehové záveje môžu priniesť na cesty skutočne veľké výzvy aj pre najskúsenejších šoférov. Tieto pneumatiky sú skôr vhodnejšie pre mestských šoférov, ktorí svoje autá využívajú maximálne na cestu do práce či do obchodného centra a nechodia na menej stabilné cesty či dlhšie trasy počas najtuhších zím.  

letné pneumatiky europa globálne oteplovanie

Ako riešiť situáciu ak prezujeme skôr a nasneží?

V takomto prípade je nutné dbať v prvom rade na svoju bezpečnosť. S letnými pneumatikami ísť na zasnežené alebo primrznuté cesty môže spôsobiť dopravnú nehodu, kedy ohrozíme seba aj iných. Nehovoriac o tom, že ak si vás všimnú policajti, čaká vás skutočne veľmi mastná pokuta. Podľa nášho zákona je nutné mať v takýchto prípadoch hlbší dezén, aký poskytujú letné pneumatiky. Od sezóny 2024 dokonca pneumatiky, ktoré sú označené alpským symbolom, takže vám už nebude stačiť ani väčšina celoročných pneumatík. V prípade teda, ak máte prezuté na letné pneumatiky príliš skoro, svoje auto radšej nechajte doma a nájdite si inú alternatívu dopravy do školy či práce.  

Rozhodnutie o prezutí na letné pneumatiky už vo februári je teda záležitosť, ktorá závisí od mnohých faktorov. Vrátane miestnych klimatických podmienok a osobných preferencií. Je dôležité, aby sme pri rozhodovaní brali do úvahy bezpečnosť a požiadavky na jazdné vlastnosti pneumatík, zvážili riziká a inšpirovali sa odporúčaniami odborníkov v tejto oblasti. Stabilné počasie, už niekoľko krát spomenuté teploty nad sedem stupňov Celzia aj počas noci sú kľúčovým faktorom pri prezúvaní pneumatík a mali by sme brať rovnako do úvahy aj to, čo nám hovorí zákon. V našich klimatických podmienkach je teda rada odborníkov jednoznačne s prezúvaním počkať aspoň do druhej polovice marca. Zimná pneumatika sa ťažko prispôsobuje vysokým teplotám, riziko počas prechodového obdobia je však na zimných pneumatikách oveľa nižšie, ako na letných, ktorá je neistá na zmrznutom povrchu. Ak chcete ísť svoje autá prezuť skôr, aby ste sa vyhli dlhému čakaniu v pneuservise, máme riešenie aj na to – vyskúšajte aplikáciu prezujma.sk a objednajte si svoje prezutie vopred na čas k jednému z našich partnerov. Tým si ušetríte dlhé čakania a vaše prezutie bude tak omnoho komfortnejšie.  

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer