Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov

Stojíte dlho s autom na jednom mieste ?

Čo sa deje s pneumatikami ak auto dlhodobo parkuje na jednom mieste ?

 

Spoločnosť Point S sa venuje pneumatikám od roku 1971 z pozície predajcu pneumatík s partnermi na 5 svetových kontinentoch. Od našich partnerov dostávame cenné technické informácie, o ktoré sa delíme s vodičmi na celom svete.

Pneumatiky si taktiež vyžadujú svoju starostlivosť. Stále prízvukujeme, že práve pneumatiky sú tie súčasti vozidla, ktoré sa starajú o kontakt s povrchom vozovky. Pneumatika je pod stálym tlakom a dlhodobé státie jej nerobí dobre.

Väčšina vodičov si neuvedomuje aké problémy môžu pri pneumatikách, ktoré často nepoužívate, nastať.

Rovné plochy

Ak sa vozidlo dlhšiu dobu nepoužíva, môže v miestach kde sa pneumatika pritláča k zemi, vytvárať prasklina a dochádza k poškodeniu materiálu pneumatiky. Musíte brať v úvahu, že počas dňa sa teplota ovzdušia mení, čo má vplyv na tlak v pneumatike. A keďže na pneumatike je váha celého vozidla, nie je vylúčené, že pri dlhodobom státi, dôjde k vytvoreniu rovnej plôšky na pneumatike, ktoré bude spôsobovať problémy pri brzdení a samotnej jazde. Takéto plôšky sa na pneumatike môžu začať prejavovať už po 30 dňoch státia na jednom mieste.

Vydutie pneumatiky – bubliny

Na miestach, kde je pneumatika už jazdením tenšia a zároveň dlho stojí na jednom mieste, práve touto plochou, môže sa pneumatika vyduť – vytvorí sa na nej bublina. Jazda s vydutou pneumatikou je veľmi nebezpečná, keďže hrozí vysoká pravdepodobnosť prasknutia pneumatiky.

Rýchlejšie starnutie materiálu

Maximálny vek pneumatík je 10 rokov. V tomto veku sa už na pneumatike viditeľne prejavujú praskliny a starnutie materiálu.

Ale pri pneumatike, ktorá nejazdí a je zaťažená váhou vozidla sa tieto vonkajšie znaky ukážu aj skôr. Slnečné žiarenie spôsobuje rozklad zmesi v pneumatike a časom nastane suché hnitie a praskanie gumy.

Nahustené alebo vypustené pneumatiky

Vypustené pneumatiky jednoznačne neodporúčame. Váha vozidla pomocou disku, na ktorom je pneumatika obutá, úplne zničí pneumatiku a to vo veľmi krátkom čase.

Nahustená pneumatika vydrží určite dlhšie ale aj tu odporúčame urobiť opatrenia proti zničeniu pneumatík:

Pravidelne kontrolujte tlak vzduchu

Premiestnite svoje vozidlo – stačí ak ho potlačíte o kúsok, aby boli zaťažené iné miesta na pneumatike.

Použite zdvihák na auto, prípadne odľahčite vozidlo iným spôsobom

Pravidelne kontrolujte pneumatiky, či nevykazujú známky opotrebovania alebo bublín

Prikryte pneumatiky – použite obal na pneumatiky

Ak si nie ste istý stavom svojich pneumatík, navštívte niektorý pneuservis / servis v sieti Point S , kde Vám na počkanie vyškolení mechanici skontrolujú pneumatiky a upozornia na prípadné poškodenia. Hlavne pred cestou na dovolenku odporúčame kontrolu všetkých pneumatík.

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer